NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Muzeum położone jest 10 km od drogi krajowej nr 5, pomiędzy Gnieznem a Bydgoszczą w województwie Kujawsko-Pomorskim. Istnieje możliwość dojechania PKSem do Żnina bądź Gąsawy oddalonej o 2,5 km od rezerwatu bądź bezpośrednio do Biskupina ( szczegóły w rozkładzie PKS ). Najbliższe lotniska to Bydgoszcz ( 50 km) oraz Poznań ( 90 km).
Tak, MA posiada własną bazę noclegową, „Dom Muzealnika”, zlokalizowaną przy parkingu Muzeum.
W zależności o formy zwiedzania (z przewodnikiem lub indywidualnie) zwiedzanie trwa od 2 do 2,5 godzin. W czasie wydarzeń organizowanych na terenie rezerwatu warto jednak zagospodarować sobie na to więcej czasu.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zabrania wykonywania zdjęć oraz realizacji filmówna terenie rezerwatu do celów publikacji naukowych, komercyjnych, reklamowych bądź internetowych bez zgody Dyrekcji Muzeum lub osoby upoważnionej.
Fotografowanie na terenie rezerwatu bez prawa publikacji (w celach prywatnych) nie wymaga zgłoszenia.
W zależności od wybranego tematu od 45 do 60 minut.
W zależności od wybranej tematyki od 20 do 45 osób (szczegóły dostępne są przy opisach lekcji w zakładce Lekcje muzealne).
Po wejściu na teren Muzeum można pozostać tam do zmroku. Należy jednak liczyć się z tym, że po podanych wyżej godzinach otwarcia Pawilon Muzealny z wystawą będzie nieczynny. Z rekonstrukcji wiosek znikną także odtwórcy prowadzący pokazy dawnych rzemiosł.
Tak. Muzeum otwarte jest niemal cały rok. Należy jednak pamiętać, że ilość atrakcji w poszczególnych okresach jest różna, np. zimą nie spotkamy na rekonstrukcji wiosek odtwórców, a część chat będzie zamknięta.
Zakupu biletu wstępu oraz pamiątek i książek w kasach można dokonać za pomocą karty płatniczej. Warto jednak mieć ze sobą gotówkę, ponieważ przyda się ona aby zapłacić za parking lub wyroby rzemieślników.
Kolejka kursuje w okresie od 28 kwietnia do 2 września. Kolejka kursuje również w czasie Festynu Archeologicznego. Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na stronie Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.
Zdecydowanie tak! Obecnie teren Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie jest rozległy i zwiedzenie całości wymaga dłuższego spaceru. Wygodne obuwie ułatwią pokonywanie piaszczystych i szutrowych ścieżek oraz poruszanie się po rekonstrukcjach chat (np. podłogi z drewnianych belek). Zdecydowanie odradzamy buty na wysokim obcasie.
Tak, toalety znajdują się w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego oraz w pawilonie muzealnym.
Oczywiście! Należy jednak pamiętać, aby pies był na smyczy oraz w kagańcu. Z pupilem nie można wejść do Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego oraz do pawilonu muzealnego.
Planując przyjazd do Muzeum warto wziąć pod uwagę prognozy pogody i możliwość zmiany aury w czasie zwiedzania. Polecamy zabrać ze sobą odzież przeciwdeszczową lub przynajmniej parasol.