fbpx

Co robimy w ukryciu

Zdrowie i higiena w świetle badań archeologicznych Starego Miasta w Elblągu.

Prowadzone od 30 lat badania na terenie Starego Miasta Elbląga ujawniły archeologiczne bogactwo miasta. Znaczna większość z nich to ślady życia codziennego od XIII do XIX wieku. Znaleziska te pozwalają nam przyjrzeć się poszczególnym aspektom miejskiego życia na przestrzeni dziejów.

Scenariusz wystawy:
Joanna Fonferek, Urszula Sieńkowska

Opracowanie merytoryczne:
Urszula Sieńkowska

Aranżacja wystawy:
Urszula Sieńkowska, Joanna Witulska, Marek Lewandowski

Organizator:
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów
Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

 

Wystawa prezentuje obiekty związane z pojęciem higieny. Ukazuje zmiany podejścia do czystości na przestrzeni wieków oraz stopniowe przesuwanie granicy wstydu, związanej z ludzkim ciałem i jego potrzebami. Warstwę narracyjną uzupełniają cytaty z poszczególnych epok, które często w bardzo subiektywny sposób poruszają tę tematykę oraz efekty dźwiękowe i zapachowe (fragmenty średniowiecznych mioteł nadal zachowały w sobie „zapach” latryny, który chcieliśmy „udostępnić” zwiedzającym).

Wśród eksponowanych zabytków znajdują się m.in. średniowieczne deski sedesowe, nowożytne nocniki, szczotki do mycia podłóg oraz czyszczenia ubrań, wszelkiego rodzaju cebry i wiadra, szeroki wybór grzebieni, XVIII i XIX wieczne szczoteczki do zębów, a także pojemniki na pierwsze kosmetyki. Wśród prezentowanych zabytków, będzie można obejrzeć XIV-wieczne dziecięce siedzisko z dziurą, pełniące funkcję nocniczka, dziewczęcy warkoczyk z XIV wieku oraz jedne z pierwszych opakowań po „Special Creme” kołobrzeskiego farmaceuty Wilhelma Anhalta, założyciela firmy AOK, której tradycję kontynuuje do dziś firma Henkel.

 

logo1 logo3 Portal jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Scroll Up
Skip to content