fbpx

Archeologiczna Wiosna – Majówka w Biskupinie
1-5 maja 2019,  godz. 10:00-18:00

Jeśli szukasz miejsca na aktywne spędzenie czasu lub odpoczynek na łonie natury, nie mogłeś trafić lepiej! Nie liczy się, czy masz 5, 30 czy 60 lat – u nas każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy na majówkę wśród archeologicznych rekonstrukcji w Biskupinie.

W pierwsze majowe dni nasz rezerwat budzi się po zimie i zaczyna tętnić nowym, wiosennym życiem. Do swoich domów wracają dawni mieszkańcy, którzy opowiedzą o swoim codziennym życiu i pokażą, jak dawniej zdobywano żywność czy przygotowywano posiłki. W specjalnie przygotowanej strefie piknikowej czekać będzie ruszt wiszący nad ogniskiem. Warto zabrać koce i kosze z jedzeniem, by móc w pięknych okolicznościach przyrody zjeść ulubiony posiłek. Po odpoczynku można wybrać się w relaksujący rejs statkiem. Pływać będą: spacerowy statek „Diabeł Wenecki” i rekonstrukcja wikińskiej łodzi o nazwie „Freya”.

W programie każdego dnia:

9:00-18:00 – wystawy muzealne (plan rezerwatu: pkt. nr 5)
10:00-18:00 – pokazy życia codziennego (plan rezerwatu pkt.: A,B,C,E)
10:00-18:00 – pokazy dawnej kuchni i degustacje gotowych potraw (plan rezerwatu pkt.: B,C,E)
10:00-18:00 – rejsy statkami „Diabeł Wenecki”, „Freya” (plan  rezerwatu: pkt. nr 4 oraz przy pkt. C)
10:00-18:00 – strefa piknikowa (plan  rezerwatu: przy pkt. nr 4)
10:00-17:00 – gra terenowa
13:00-14:00 – „Spotkanie z wojami piastowskimi i pokaz walk  1-3 oraz 5 maja (plan rezerwatu przy pkt. E)*

*4 maja: 
12:00 – Chmurnicki Turniej Bojowy (plan rezerwatu: przy pkt. E)
15:00 – „Spotkanie z wojami piastowskimi i pokaz walk

*5 maja:
Program specjalnego oprowadzania pt. „Dotknij pradziejów”. Więcej informacji pod adresem: https://www.biskupin.pl/majowka-2019#Dotknij_Pradziejow

 

Plan rezerwatu otrzymacie przy zakupie biletów wstępu. Warto z niego korzystać w czasie zwiedzania.

Obozowisko łowców i zbieraczy sprzed 8000 lat
Lokalizacja na planie rezerwatu pkt. A

W tej rekonstrukcji spotkacie najstarszych mieszkańców naszego rezerwatu – łowców i zbieraczy. Były  to grupy koczownicze przemieszczające się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pożywienia, które pozyskiwały polując na zwierzynę, łowiąc ryby i zbierając rośliny z pól, łąk i lasów.
Nasi łowcy-zbieracze zamieszkują szałasy. Nie znają metali, rzadko używają ceramicznych naczyń. Wyrabiają narzędzia z krzemienia, drewna oraz kości i rogów zwierzęcych, łowią ryby. Do przechowywania żywności wyplatają pojemniki z łyka i korzeni drzew. Odwiedzając ich szałasy zobaczycie, w jaki sposób powstawały wyżej wymienione przedmioty, a także dowiecie się, jak wyglądały narzędzia krzemienne.

Osada pierwszych rolników sprzed 6000 lat
Lokalizacja na planie rezerwatu pkt. B

Ponad trzydziestometrowy „długi dom” zamieszkany był przez ludność rolniczą. W jego pobliżu znajdowały się niewielkie poletka uprawne. Mieszkańcy tego osiedla nauczyli się nie tylko uprawiać ziemię i hodować zwierzęta, ale także tkać materiały, lepić naczynia czy szlifować kamienie nadając im funkcję narzędzi. Znali również miedź, z której wyrabiali ozdoby.
Pierwsi rolnicy chętnie zaprezentują techniki i narzędzia, jakimi posługują się przy wyrobie przedmiotów codziennego użytku. Za pomocą prymitywnych narzędzi będą budować czterokołowy wóz. Pokażą także najstarszą broń – miotacz oszczepów i łuk.

Osada obronna na półwyspie sprzed 2700 lat
Lokalizacja na planie rezerwatu pkt. C

Na półwyspie jeziora 2700 lat temu wybudowano osadę obronną. W trzynastu rzędach chat mieszkało około 1000 osób. Obecni mieszkańcy zaproszą gości do swoich domów. Gospodynie pokażą, jak tka się barwne wełniane pasy na bardkach i tkaniny na warsztatach tkackich oraz barwi wełnę za pomocą naturalnych barwników. Pokażą, w jaki sposób można zrobić czapki posługując się wyłącznie igłą. Ulepią naczynia i ugotują pożywne potrawy, zaprezentują również sposób warzenia soli i piwa! Z pierwszego znanego stopu metali – brązu – metalurdzy wykonają ozdoby i elementy uzbrojenia.

Wioska piastowska sprzed 1000 lat
Lokalizacja na planie rezerwatu pkt. E

Mieszkańcy wioski pokażą, jak wyglądało życie człowieka w czasie, gdy kształtowało się państwo polskie. Przybliżą proces produkcji dziegciu – smolistej mazi z kory brzozowej używanej dawniej i dziś m.in. w leczeniu chorób skóry. Swoje wyroby i wczesnośredniowieczne techniki rzemieślnicze zaprezentują: kowal, skórnik, garncarz, rogownik, snycerz, złotnik i tkaczka. Rzemieślnicy będą wytwarzać elementy stroju, ozdoby, broń oraz naczynia drewniane i ceramiczne. Ten, kto nie boi się przyszłości, będzie miał okazję pójść do średniowiecznej wiedźmy wróżącej z run. Nie zabraknie muzyki granej na dawnych instrumentach oraz pysznego jadła, w tym chleba pieczonego w glinianym piecu. Niedaleko wioski stacjonować będą wojownicy.

 • Pokazy kuchni dawnej, 10:00-18:00
  Lokalizacja na planie rezerwatu pkt.:  B, C, E
  We wszystkich rekonstrukcjach odbywać się będą pokazy gotowania potraw ze składników dostępnych w pradziejach i wczesnym średniowieczu. Na ognisku upieczemy podpłomyki, w glinianym piecu chleb. Ugotujemy różnego rodzaju kasze, uwędzimy sery, pokażemy dawne sposoby konserwacji owoców i mięsa. Gotowych potraw można będzie spróbować.
 • Warsztaty, 10:00-18:00 – koszt 8 zł/os.
  Lokalizacja na planie rezerwatu pkt. C
  – Paciorki z modeliny – wyrób barwnych paciorków z modeliny na wzór szklanych, występujących w przeszłości. Wykonane w czasie warsztatów wyroby staną się własnością uczestników.
  – Warsztaty garncarskie – lepienie naczyń z gliny za pomocą najstarszych technik garncarskich. Wykonane w czasie warsztatów wyroby staną się własnością uczestników.
  – Ozdoby z drutu – uczestnicy warsztatów wykonywać będą własne ozdoby na wzór biżuterii noszonej w odległej przeszłości. Wykonane w czasie warsztatów wyroby staną się własnością uczestników.

Warsztaty darmowe, godz. 10:00-18:00 w poszczególne dni:
– czwartek, 2 maja – ozdoby z druciku,
– sobota, 4 maja – warsztaty garncarskie.

 • Gra terenowa: godz. 10:00-17:00
  Podążaj ścieżkami wytyczonymi na mapie i odnajduj punkty, w których uzyskasz wskazówki do odgadnięcia hasła. Ale gra nie będzie prosta! By uzyskać wskazówki, musisz najpierw odpowiedzieć na zagadki. Nagrodą w grze jest specjalny biskupiński certyfikat. Kartę gry można pobrać stąd. Pamiętaj o tym, by wydrukować plik przed wyjazdem!
 • Rejsy statkiem: 10:00-18:00
  Lokalizacja na planie rezerwatu pkt. nr 4 oraz przy pkt. C
  A może rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim? W czasie majówki niepowtarzalny widok osady na półwyspie będzie można podziwiać z pokładów dwóch statków. Pierwszy to Freya, replika łodzi z załogą wikingów. Przy dobrych wiatrach wojownicy rozwiną żagiel, dzięki czemu statek osiągnie całkiem spore prędkości. Osobom lubiącym spokojniejsze kołysanie fal polecamy rejsy statkiem spacerowym o nazwie Diabeł Wenecki.
 • Strefa piknikowa: 10:00-18:00
  Lokalizacja na planie rezerwatu przy pkt. nr 4
  Prawdziwa majówka nie może obejść się bez pikniku. Zapraszamy na zieloną łąkę znajdującą się w niedalekim sąsiedztwie przystani statku Diabeł Wenecki. Warto zabrać ze sobą koce i kosze z jedzeniem, ponieważ udostępniamy ruszt wiszący nad ogniskiem. Jednak nie trzeba nosić prowiantu ze sobą w czasie zwiedzania, można po niego wrócić do samochodu uprzedzając o tym portiera.
 • Wystawy muzealne: 9:00-18:00
  Lokalizacja na planie rezerwatu pkt. nr 5
  W pawilonie muzealnym można będzie obejrzeć dwie wystawy. Pierwsza to Świt nad Jeziorem Biskupińskim opowiadająca o dziejach osadnictwa nad brzegiem jeziora, druga natomiast to wystawa czasowa Badania archeologiczne w województwie kujawsko-pomorskim w sezonach 2017-2018.
 • „Chmurnicki Turniej Bojowy”: 4 maja, start godz. 12:00
  Lokalizacja na planie rezerwatu przy pkt. E

4 maja po raz pierwszy w naszym Muzeum odbędzie się Chmurnicki Turniej Bojowy organizowany przez drużynę „Chmurnicy – Wojowie Grodu Łekno”. Wojownicy w konkurencjach turniejowych zmierzą się o miano najlepszego. Będą potrzebowali Waszego dopingu. Walki rozpoczną o godzinie 12:00, a o 15:00 wojowie zapraszają na spotkanie specjalne.

 • Zwiedzanie z przewodnikiem
  W czasie majówki możliwe jest zwiedzanie rezerwatu z przewodnikiem. Aby mieć pewność, że przewodnik będzie dostępny, warto wcześniej zadzwonić i dokonać rezerwacji.
 • Zwiedzanie ze zwierzętami
  Swojego pupila można wprowadzić na teren rezerwatu bezpłatnie. Pamiętajcie, że zwierzęta muszą być na smyczy i nie wolno wchodzić z nimi do wnętrz rekonstrukcji oraz pawilonu muzealnego.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

 

Dotknij pradziejów – program dla osób niepełnosprawnych
Niedziela, 5 maja 2019,  godz. 11:00 oraz 13:00

Podczas Archeologicznej Wiosny zapraszamy również  osoby niepełnosprawne i ich opiekunów na program specjalnego oprowadzania pt. „Dotknij pradziejów”, które będzie dotyczyć opowieści wraz z warsztatami i pokazami z epoki kamienia. Oprowadzanie planowane jest dla 2 grup osób niepełnosprawnych, ok. 20-osobowych, 5 maja o godzinach 11.00 i 13.00 – zapisy dla osób indywidualnych przez poniższy formularz zgłoszeniowy.

 • Program polegać będzie na czynnym uczestnictwie w warsztatach i pokazach.
 • Do uczestnictwa zapraszamy osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzroku, słuchową i intelektualną.
 • Przestrzeń, w której odbywać będzie się program jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.
 • Podczas wydarzenia nasi goście wykorzystają wszystkie zmysły – będziemy oglądać, słuchać, dotykać,  smakować i raczyć się zapachami.
 • Zajęcia prowadzone będą przez doświadczoną grupę edukatorów, wrażliwych i otwartych na potrzeby osób niepełnosprawnych. Z nami możecie czuć się bezpiecznie, zawsze służymy pomocą!

Liczba miejsc w programie ograniczona!
Za uczestnictwo w programie pobieramy symboliczną opłatę w wysokości 1 zł.
Aby uczestniczyć w wydarzeniu „Dotknij pradziejów” należy wypełnić i wysłać poniższy formularz:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie w celu realizacji rezerwacji (wymagane)

logo1 logo3 Portal jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Scroll Up
Skip to content